Nie da się ukryć, że zabawki mają duże znaczenie w życiu dziecka. Nie tylko wypełniają im wolny czas, ale mają również ogromną wartość edukacyjną. Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem lub dopiero spodziewasz się maleństwa, warto zakupić kilka zabawek, które będą wspomagały prawidłowy rozwój mózgu oraz układu ruchu. Jakie zabawki sprawdzą się najlepiej w przypadku niemowląt i czy warto wybrać zabawki edukacyjne?

Czy niemowlę jest za małe na zabawę?

Niektórzy uważają, że niemowlęta są za małe na zabawki edukacyjne i są one zarezerwowane dla starszych maluchów, które zaczynają już mówić i chodzić. Nic bardziej mylnego! Już od pierwszych tygodni dziecko szybko się rozwija i potrzebuje odpowiednich bodźców. To właśnie zabawki mogą im je dostarczyć. Dla najmłodszych dzieci najlepsze są zabawki sensoryczne, które stymulują mózg niemowlęcia, wykorzystując w tym celu różne dźwięki, kolorowe światełka oraz wypustki i zróżnicowaną teksturę. Dzięki temu maluch zaczyna poznawać świat, oswajając się z różnymi nowymi przedmiotami. Pamiętaj, że zabawki muszą być dostosowane do wieku dziecka, w przypadku niemowląt nie mogą zawierać luźnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć.

Maty edukacyjne – nauka i zabawa

Ogromną popularnością cieszą się również różnego rodzaju maty lub stoliki edukacyjne. Maty doskonale sprawdzą się w przypadku niemowląt, a stoliki będą idealne dla nieco starszej pociechy, która próbuje już wstawać i stawiać pierwsze kroki. Podobnie, jak w przypadku zabawek sensorycznych dla niemowląt, maty stymulują zmysły dziecka i wspomagają prawidłowy rozwój. Zabawki sensoryczne i maty edukacyjne dla najmłodszych znajdziesz między innymi w ofercie sklepu AleGwarno. Zabawki tego typu to także doskonały pomysł na prezent z okazji narodzin dziecka lub Chrztu Świętego.

Zadbaj o rozwój dziecka!

Nie bez powodu tak wielu psychologów podkreśla, jak ważny jest właściwy rozwój sensoryczny. Zdarza się, że niedostarczenie dziecku odpowiednich bodźców skutkuje spowolnieniem rozwoju, co przekłada się na wiele problemów m.in. opóźnienie mowy i słabą koordynację ruchową. Problem stanowi również zbyt duża ilość bodźców, zwłaszcza tych nieprzyjemnych dla dziecka np. za głośne dźwięki i jaskrawe światła oraz kolory. Zabawki powinny być bezpieczne, dlatego kupuj je w profesjonalnych sklepach z zabawkami. I choć chińskie portale aukcyjne kuszą niskimi cenami, nigdy nie masz pewności, czy zabawka została zgodnie z obowiązującymi w Europie standardami. Wiele tworzyw sztucznych jest toksyczne dla niemowląt, a zabawki dostępne na polskim rynku są weryfikowane i zanim trafią do rąk malucha, przechodzą wiele testów.